Těhotenství přináší řadu otázek a jednou z těch nejpodstatnějších je skladba jídelníčku a pitný režim matky. Je lepší pít minerálky, balenou vodu nebo vodu z kohoutku? Přinášíme vám několik doporučení, která vám v nové situaci pomohou.
Víme, že dostatečné množství tekutin zajišťuje látkovou výměnu a také dobrou funkci ledvin, díky čemuž se vylučují toxické látky, které v organismu vznikají. Naopak nedostatek tekutin, resp. vody v organismu, způsobuje bolesti hlavy, únavu, malátnost a další komplikace.
Jaké množství tekutin je vhodné?
Nastávající maminka by měla vypít minimálně 1,5 litru tekutin, nejlépe 2 litry. Záleží ovšem na jídelníčku a ročním období. Jiný pitný režim potřebujeme v létě a jiný v zimě. Obecně platí, že je třeba pít tak, aby tělo dostávalo tekutiny průběžně celý den a to ve vhodném množství.
Co pít v těhotenství?
Nejzdravějším a nejbezpečnějším nápojem nejen pro nastávající maminky je čistá voda. I přes to, že má pitná voda z veřejných vodovodů v České republice dobrou kvalitu, doporučuje se těhotným ženám konzumace balené kojenecké nebo pramenité vody.
Pokud těhotná žena trpí zvracením či se více potí, měla by do pitného režimu zařadit i vody s vyšší mineralizací. Vhodné jsou například vody Mattoni, Magnesia, Poděbradka, Korunní, Hanácká kyselka. Těhotná žena by měla dávat přednost nesyceným nápojům. Nápoje sycené způsobují překyselení organismu, nadýmání, zvracení a zhoršují projevy těhotenské nevolnosti.
Jak tedy pít během těhotenství?
Pijte pravidelně a v menších dávkách. Nečekejte na pocit žízně, ten se vždy pojí s dehydratací. Vypijte během dne 2 až 3 litry kvalitní pramenité nebo kojenecké vody.
Hlídejte si hořčík
Velmi důležité je, aby těhotná žena měla dostatek hořčíku v těle, protože je nepostradatelnou součástí více než 300 metabolických reakcí v organismu. Váže na sebe enzymy podílející se na metabolismu energie, syntézy proteinů a DNA. Klíčový je pro vstřebávání vápníku a draslíku.
Co přesně to znamená? Hořčík pomáhá fungování svalů a nervů, udržuje stabilní srdeční rytmus a silný imunitní systém a ve spolupráci s vápníkem také zdravé kosti a zuby. Hořčík je tedy základní prvkem, který rozhoduje o našem zdraví a správném fungování celého organismu. Kolik hořčíku potřebujete denně doplnit? Pro těhotnou ženu je ideálních 400 mg hořčíku, což odpovídá například 2 litrům vody Magnesia.
Co pít po porodu a během kojení?
Pitný režim má zásadní vliv na život maminky i novorozeněte. Důležité je nejen množství, ale také kvalita tekutin, proto pijte pramenitou nesycenou kojeneckou vodu s nízkým obsahem minerálních látek. Doporučuje se vypít sklenici vody v průběhu každého kojení či po něm.
Zásadně se miminkům doporučuje podávat pouze kojeneckou vodu!
Během těhotenství i mateřství proto velmi pečlivě zvažujte, jakou vodu budete používat. Bude velmi důležití nejen pro vaše zdraví, ale i zdraví vašeho dítěte.
Zdroj: pijtezdravouvodu.cz
© 2014 Svaz minerálních vod, Svaz výrobců nealkoholických nápojů Created by Motion