Zpět na seznam aktualit

Co pít během těhotenství?

16. 08. 2014 Kojenecká

Těhotenství přináší řadu otázek a jednou z těch nejpodstatnějších je skladba jídelníčku a pitný režim matky. Je lepší pít minerálky, balenou vodu nebo vodu z kohoutku? Přinášíme vám několik doporučení, která vám v nové situaci pomohou.

Víme, že dostatečné množství tekutin zajišťuje látkovou výměnu a také dobrou funkci ledvin, díky čemuž se vylučují toxické látky, které v organismu vznikají. Naopak nedostatek tekutin, resp. vody v organismu, způsobuje bolesti hlavy, únavu, malátnost a další komplikace.

Jaké množství tekutin je vhodné?

Nastávající maminka by měla vypít minimálně 1,5 litru tekutin, nejlépe 2 litry. Záleží ovšem na jídelníčku a ročním období. Jiný pitný režim potřebujeme v létě a jiný v zimě. Obecně platí, že je třeba pít tak, aby tělo dostávalo tekutiny průběžně celý den a to ve vhodném množství.

Co pít v těhotenství?

Nejzdravějším a nejbezpečnějším nápojem nejen pro nastávající maminky je čistá voda. I přes to, že má pitná voda z veřejných vodovodů v České republice dobrou kvalitu, doporučuje se těhotným ženám konzumace balené kojenecké nebo pramenité vody.

Pokud těhotná žena trpí zvracením či se více potí, měla by do pitného režimu zařadit i vody s vyšší mineralizací. Vhodné jsou například vody Mattoni, Magnesia, Poděbradka, Korunní, Hanácká kyselka.  Těhotná žena by měla dávat přednost nesyceným nápojům. Nápoje sycené způsobují překyselení organismu, nadýmání, zvracení a zhoršují projevy těhotenské nevolnosti.

Jak tedy pít během těhotenství?

Pijte pravidelně a v menších dávkách. Nečekejte na pocit žízně, ten se vždy pojí s dehydratací. Vypijte během dne 2 až 3 litry kvalitní pramenité nebo kojenecké vody.

Hlídejte si hořčík

Velmi důležité je, aby těhotná žena měla dostatek hořčíku v těle, protože je nepostradatelnou součástí více než 300 metabolických reakcí v organismu. Váže na sebe enzymy podílející se na metabolismu energie, syntézy proteinů a DNA. Klíčový je pro vstřebávání vápníku a draslíku.

Co přesně to znamená? Hořčík pomáhá fungování svalů a nervů, udržuje stabilní srdeční rytmus a silný imunitní systém a ve spolupráci s vápníkem také zdravé kosti a zuby. Hořčík je tedy základní prvkem, který rozhoduje o našem zdraví a správném fungování celého organismu. Kolik hořčíku potřebujete denně doplnit? Pro těhotnou ženu je ideálních 400 mg hořčíku, což odpovídá například 2 litrům vody Magnesia.

Co pít po porodu a během kojení?

Pitný režim má zásadní vliv na život maminky i novorozeněte. Důležité je nejen množství, ale také kvalita tekutin, proto pijte pramenitou nesycenou kojeneckou vodu s nízkým obsahem minerálních látek. Doporučuje se vypít sklenici vody v průběhu každého kojení či po něm.

Zásadně se miminkům doporučuje podávat pouze kojeneckou vodu!

Během těhotenství i mateřství proto velmi pečlivě zvažujte, jakou vodu budete používat. Bude velmi důležití nejen pro vaše zdraví, ale i zdraví vašeho dítěte. 

Zdroj: pijtezdravouvodu.cz

Související aktuality

Zpět na seznam aktualit

© 2014 Svaz minerálních vod, Svaz výrobců nealkoholických nápojů Created by Motion

Zeptejte se nás

Jestli máte jakoukoliv otázku týkající se vody neváhejte se nás zeptat. Pokusíme se vám co nejlépe odpovědět.

*