Přemýšleli jste někdy nad tím, co se stane s plastovou lahví od minerálky nebo jiného nápoje? Dobrou zprávou je, že podle nejnovějších dat se v České republice více než 67 % plastových obalů roztřídí a znovu zpracuje. V tomto ohledu patříme k premiantům Evropy. A jak vypadá běžný život plastové lahve? Skládá se ze zajímavého koloběhu.
25 kg plastu vytřídí průměrná česká domácnost za rok
Většina plastových odpadů, které domácnosti vyprodukují, představují obaly od potravin a zboží. Řada lidí plastové lahve zmáčkne, aby zabíraly co nejméně místa, a následně je ve větším množství odnese do kontejneru na sběr plastů. Z těchto speciálních kontejnerů, které mají charakteristickou žlutou barvu, nebo jsou označeny žlutou nálepkou, pak plastové lahve putují svozovými vozy do dotříďovací linky, kde se musí pečlivě vytřídit od ostatních materiálů a zbavit nežádoucích příměsí.
Přes 291 tun plastu je denně roztříděno a slisováno na dotříďovacích linkách
Dotřídění plastů je velmi důležitá fáze celého cyklu, protože se zde plasty zbavují nežádoucích příměsí a také se roztřiďují podle materiálů do vhodných skupin - tj. PET, fólie, duté plastové obaly, polystyren a směsný plast. Každá materiálová skupina se pak zpracovává zvlášť.
Samotná recyklace pak probíhá tak, že se roztříděné a slisované plasty dopraví ke zpracovatelům, kde se dále drtí, perou a mění na suroviny pro výrobu finálních produktů. Typickým a nejčastějším produktem recyklace plastů je tzv. regranulát, který slouží jako základní surovina pro výrobu nových plastů.
A co vlastně vznikne z původních plastových lahví? Z vytříděných PET lahví se vyrábějí technická či textilní vlákna. Z nich pak koberce, oděvy a případně nové láhve. Může se tak stát, že plastové lahve, které jste dali recyklovat, teď nosíte každý den na sobě.
Málokdo si uvědomuje, že díky 100% recyklovatelnosti patří PET lahve k nejvíce šetrným, ekologickým, obalům současnosti. Stačí, když se uživatelé zapojí do koloběhu, který je již dnes dobře vymyšlen a funguje dokonale.
Zdroj: www.jaktridit.cz
Více než 100 odborníků z celého světa se sjede do Karlových Varů, kde se 8. – 11. září 2014 uskuteční první Mezinárodní konference o minerálních vodách MinWat2014. Cílem konference je zavést společnou diskuzi všech oborů, které se zabývají minerálními vodami, a tím přispět k ochraně a budoucnosti zdrojů minerálních vod na celém světě. Vzájemné zkušenosti a poznatky si mezi sebou vymění odborníci z 31 zemí. Jen v samotné ČR se využívají desítky pramenů, od léčivých vod až po ty vhodné ke každodennímu pití. Přírodní minerální vody mají prokazatelný blahodárný účinek na lidské zdraví, to je spolehlivě odlišuje od pitné vody.
© 2014 Svaz minerálních vod, Svaz výrobců nealkoholických nápojů Created by Motion